Temiz Seçim – Seffaf Seçim » Galerititle_li=Haberler » Oyu kimin verdiği değil, kimin saydığı önemli / Ufuk Söylemez 16 Kas 2013 - 18:18

Oyu kimin verdiği değil, kimin saydığı önemli / Ufuk Söylemez

ufuk

 

 

Yaklaşan yerel seçimlerde, sağ-sol demeden, parti ayrımı gözetmeden, Atatürk’te Birleştik diyenlerin “Sandıkta da birleşmeleri” yönündeki çağrılarımıza gönülden destek veren yurttaşlarımızın büyük bir endişesi var. Bana her katıldığım toplantıda soruluyor. Oyumuza nasıl sahip çıkacağız? Seçim hilelerine karşı ne yapmalıyız? Gerçekten de yargıyı siyasallaştıran, medyayı tek sesli hale getiren, bürokrasiyi partizanlaştıran dinci – bölücü zihniyetin ne pahasına olursa olsun iktidardan düşmemek için her türlü gayrı meşru yol ve yönteme başvurma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Çünkü dinci – bölücü zihniyetli Münafık Kardeşler, seçim hileleri ve kaosla geldikleri iktidardan gitmemek için dünyanın her yerinde hileye, zora, rejimi değiştirmeye kadar varan akılalmaz yöntemlere başvuruyorlar. İşte bu riski ve tehlikeyi gören vatansever, demokrat, Atatürkçü, Cumhuriyetçi öncü isimler, Ankara’da “Temiz Seçim Platformu” adı altında bir araya geldiler.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik E. Bakanı Sn. Yaşar Okuyan’ın, koordinatörlüğünde, CHP, MHP, İP, DYP / DP, DSP, ANAP gibi partilerde görev ve sorumluluk üstlenmiş, önde gelen siyaset ve devlet adamları, sosyoloji, hukuk ve bilgisayar teknolojisi konusunda uzmanlaşmış saygın akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin değerli temsilcileri, gazeteci – sanatçı ve her meslekten kadın – erkek yurttaşlarımız hep birlikte, bu çok önemli soruna sahip çıkma iradesini ortaya koydular.

 

Benim de aralarında bulunduğum bu 250 öncü ve gönüllü ismin odağına aldığı görüş şu oldu; “Oyu kimin verdiği değil, kimin saydığı önemlidir”

 

Temiz Seçim Platformu, Ankara’da hem parti yönetimleri, hem YSK, hem Barolar, hem de medya nezdinde bu konularda bilinçlendirici, uyarıcı ve önalıcı görüşmeler, yayınlar ve toplantılar düzenleniyor.

 

Seçmen listeleriyle, Sandık başıyla, YSK ile, SEÇSİS sistemi ile ilgili şikayet – hassasiyet ve riskleri tespit ediyor. Bunları giderecek, önlem ve önerileri ortaya koymaya çalışıyor. İl ve ilçe seçim kurullarıyla ilgili yapılacakları, seçmenin oy kullanamamasına karşın yapabileceklerini gözden geçiren Temiz Seçim Platformu, ilk aşamada; parmak boyası uygulamasının yeniden başlatılmasını, nüfus ve seçmen sayımlarının doğru biçimde yapılmasını, oy pusulalarının numaralandırılmasını, seçmen askı süresinin 1 aya çıkmasını, SEÇSİS ve YSK bilgisayar merkez ve uçlarında parti temsilcilerinin bulunmasını, propagandayla ilgili kanun değişikliğinin yapılmasını, barajın en az yüzde 5’e indirilmesini, seçim hilelerine ağır cezai yaptırımların uygulanmasını, talep ediyor.

 

Bu konuda seçim döneminde İnternet sitelerinde, sosyal medyada, TV ve gazetelerde, spotlar, uyarılar yayınlamayı planlıyor. Oyuna sahip çıkmanın demokrasiye sahip çıkmak olacağını inanıyor. Seçimlerin şeffaflık ve güven ilkelerinin ışığında, eşit, adil ve haklı rekabet ortamında yapılmasını hedefliyor. Seçim ve sayımın güvenilirliğinin sağlanması için tüm yurttaşlarımızı uyanık olmaya ve sorumluluk üstlenmeye davet ediyor. Daha geniş bilgi ve takip için;

 

Temiz Seçim Platformu iletişim adresleri aşağıda veriyorum:

Web : http://www.temizsecim.org

Facebook : https://www.facebook.com/TemizSecimPlatformu

Twitter : https://twitter.com/TemizSecim

E-posta : temizsecim@gmail.com

 

Aydınlık Gazetesi / Cumartesi, 16 Kasım 2013

 

YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Köşe Yazarlarından

En Çok Okunanlar

Son Yorumlar

  • admin Değerli takipçimiz, bilginiz dışında evinize yerleştirilen kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına h
  • yeli Degerli Site Yöneticileri ben Bursa'da ikamet ediyorum. Ayvalık'ta ki bos dairemi kiralamak isteyen
  • Ayşe Kalkancı Çok ikna edici ve etkileyici bir video olmuş. Hemen gidip oy veresim geldi.
  • Kubulay Cagatay Detaylı bu çalışma için teşekkür ederim. Yaptığınız çalışma sonucunda elde ettiğiniz verilerin seçim
  • Ayşe Kalkancı Bu iktidar kolay yolu buldu.
  • Ayşe Kalkancı 31 Ekim günü biz vekillerin türbanları ile meşgul edilirken, seçim pusulalarının ihale yapılmaksızın
  • musa yilmaz Askıya çıkarılmış olan sandık seçmen listelerindeki bazı seçmenlerin sonradan başka sandık seçmen li

- Anket

YSK SEÇSİS Elektronik Sayım Sistemine Güveniyormusunuz ?

sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Dış Bağlantılar

 
Oy ve Ötesi
Ankara'nın Oyları
Seçim Haritası
Oy Namustur
Yemek Tarifleri - Bilişim Teknoloji Haber