Temiz Seçim – Seffaf Seçim » Bilgilendirmetitle_li=Galerititle_li=Haberler » 2014 Yerel Seçiminde Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak ! 13 Oca 2014 - 16:00

2014 Yerel Seçiminde Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak !

öğrenci 1

 

2014 Yerel Seçiminde Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak !

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) hazırladığı 2012-2013 Yüksek Öğretim İstatistik Kitabı’nda, Türkiye geneli ön lisans ve üstü öğrenci sayısı 4.975.690 kişi olarak açıklanmıştır. Önümüzdeki 2014 yerel seçiminde oy kullanabilecek olan bu öğrencilerin önemli bir kısmı, ailelerinden ve kayıtlı olduğu adreslerden uzakta bir şehirde öğrenci evlerinde veya yurtlarda ikamet etmektedirler.

 

Bu nedenle, öğrenim yılı içinde gerçekleşecek olan önümüzdeki yerel seçim nedeniyle 4.975.690 öğrencinin önemli bir kısmının oy kullanamama ihtimalleri olabilir. Bu durumda olan öğrencilerin oy kullanabilmeleri için aşağıdaki seçeneklerden kendilerine uygun olanına göre yasal müracaatlarını yapmaları gerekir.

 

  1. Öğrenci yurtlarında kalan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler ve yedek subay öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmak suretiyle nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin asıl adres olarak tesciline ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmelidirler. Buradaki en önemli husus öğrencinin, oy kullanmak istediği yurt adresini ikinci adres (diğer adres) beyanı olarak alınmadan asıl adres biçiminde tescil ettirmesidir. Aksi takdirde öğrenci, “asıl adres” olarak tescil ettirmediği “ikinci adresinde” oy kullanamaz.

 

  1. Öğrenci yurtları dışında “öğrenci evlerinde” ikamet eden öğrenciler, kira kontratı, su veya elektrik faturaları gibi belgelerle kendi adlarına ilgili nüfus müdürlüklerine adres beyanında bulunarak Adres Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayıt yaptırarak seçmen vasfını kazanabilirler. Aksi takdirde oy kullanamazlar.

 

Son 10 Yorum

1 Yorum Yapıldı

  • yurtta kalan öğrenci aks kaydı 27.02.2014 tarihi sonrası yapılabilirmi
    ankara çayyolundayım seçimlerde görev verirseniz hazırım

    yavuz 27.02.2014 - 17:28

YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Köşe Yazarlarından

En Çok Okunanlar

- Anket

YSK SEÇSİS Elektronik Sayım Sistemine Güveniyormusunuz ?

sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Dış Bağlantılar

 

Oy ve Ötesi

Ankara’nın Oyları

Seçim Haritası

Oy Namustur