Temiz Seçim – Seffaf Seçim » Bilgilendirmetitle_li=Galerititle_li=Haberler » 2014 Yerel Seçiminde Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak ! 26 Şub 2015 - 16:00

2014 Yerel Seçiminde Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak !

ORENC

 

2015 Genel Seçiminde Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak !

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından  Türkiye geneli ön lisans, lisans ve lisans üstü öğrenci sayısı Mart 2014 itibariyle 5,5 milyona ulaştığı açıklandı. Önümüzdeki 2015 genel seçiminde oy kullanabilecek olan bu öğrencilerin önemli bir kısmı, ailelerinden ve kayıtlı olduğu adreslerden uzakta bir şehirde öğrenci evlerinde veya yurtlarda ikamet etmektedirler.

 

Bu nedenle, öğrenim yılı içinde gerçekleşecek olan önümüzdeki genel seçim nedeniyle 5,5 milyon öğrencinin önemli bir kısmının oy kullanamama ihtimalleri olabilir. Bu durumda olan öğrencilerin oy kullanabilmeleri için aşağıdaki seçeneklerden kendilerine uygun olanına göre yasal müracaatlarını yapmaları gerekir.

 

  • Öğrenci yurtlarında kalan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler ve yedek subay öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmak suretiyle nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin asıl adres olarak tesciline ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmelidirler. Buradaki en önemli husus öğrencinin, oy kullanmak istediği yurt adresini ikinci adres (diğer adres) beyanı olarak alınmadan asıl adres biçiminde tescil ettirmesidir. Aksi takdirde öğrenci, “asıl adres” olarak tescil ettirmediği “ikinci adresinde” oy kullanamaz.

 

  • Öğrenci yurtları dışında “öğrenci evlerinde” ikamet eden öğrenciler, kira kontratı, su veya elektrik faturaları gibi belgelerle kendi adlarına ilgili nüfus müdürlüklerine adres beyanında bulunarak Adres Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayıt yaptırarak seçmen vasfını kazanabilirler. Aksi takdirde oy kullanamazlar.

 

YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Köşe Yazarlarından

En Çok Okunanlar

Son Yorumlar

  • admin Değerli takipçimiz, bilginiz dışında evinize yerleştirilen kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına h
  • yeli Degerli Site Yöneticileri ben Bursa'da ikamet ediyorum. Ayvalık'ta ki bos dairemi kiralamak isteyen
  • Ayşe Kalkancı Çok ikna edici ve etkileyici bir video olmuş. Hemen gidip oy veresim geldi.
  • Kubulay Cagatay Detaylı bu çalışma için teşekkür ederim. Yaptığınız çalışma sonucunda elde ettiğiniz verilerin seçim
  • Ayşe Kalkancı Bu iktidar kolay yolu buldu.
  • Ayşe Kalkancı 31 Ekim günü biz vekillerin türbanları ile meşgul edilirken, seçim pusulalarının ihale yapılmaksızın
  • musa yilmaz Askıya çıkarılmış olan sandık seçmen listelerindeki bazı seçmenlerin sonradan başka sandık seçmen li

- Anket

YSK SEÇSİS Elektronik Sayım Sistemine Güveniyormusunuz ?

sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Dış Bağlantılar

 
Oy ve Ötesi
Ankara'nın Oyları
Seçim Haritası
Oy Namustur
Yemek Tarifleri - Bilişim Teknoloji Haber